CERİTEX SOLVENTLİ EPOXY COALTAR BOYA

Tanım : Epoxy reçine esaslı, poliamid ile kürlenen, kömür katranı-coaltar ile modifiye edilmiş, fiziksel ve kimyasal dayanımı yüksek, çift komponentli, reaksiyon kurumalı, suya karşı mükemmel dirençli, uygulandığı yüzeylere kalın bir film tabakası bırakan bir son kat veya astar boyadır.

Uygulama Alanı : CERİTEX SOLVENTLİ EPOXY COALTAR BOYA; kömür ve metalurji fabrikaları, güç santralleri, liman, baraj, tersaneler, su altı ve su üstü uygulamalarında, toprak üstü ve toprak altı pipe-line sistemlerinde, su arıtma tesislerinde kullanılır. Korozyona karşı en dayanıklı filmi oluşturur.

TEKNİK ÖZELLİKLERİ

Görünüm : Yarı mat

Renk : Siyah, kahverengi

Yoğunluk  ( 25 ºC ) : 1,35±0,05 gr/cm³ (renge bağlı olarak) (iki kompenant karışımı )

Katı madde  ( 125 ºC –2 saat ) : Ağırlıkça             % 75±2 (iki kompenant karışımı )

                                                       Hacmen              % 55±1 (iki kompenant karışımı )

Kuruma süresi : Dokunma kuruması        : 1 – 1,5 saat

                              Tam kuruma                   : 10 saat

                              Kimyasal  kuruması        : 7 gün

                               İkinci kat uygulaması     : Minimum 8, maximum 24 saat

Uygulama ortamının sıcaklığı ve hava sirkülasyonu ile film kalınlığı kat sayısına bağlı olarak kuruma zamanı değişebilir.

Kuru film kalınlığı : 100-120 mikron

Kapladığı alan : 6 - 8 m² /kg    (100 mikron kuru film kalınlığında)

                                8 - 10 m²/lt       (100 mikron kuru film kalınlığında)

Alevlenme Noktası : 22 ºC ‘ den büyük

Depolama şekli ve süresi : Doğrudan güneş almayan serin ve kuru ortamda, ağzı kapalı ambalajında (+5°C ile +30°C) 1 yıl

Karışım Oranı : 5 kısım 1. Kompenant (Epoksi Boya) ile 1 kısım II. Kompenant (Epoxy Sertleştirici) karıştırılarak kullanılır.

Karışım Ömrü : Karışım 20 ºC’de 1 saat içinde tüketilmelidir.

KULLANIM YÖNTEMLERİ :

Uygulama Araçları : Pistole, fırça veya rulo

Uygulama Tineri : Sarıkaya epoxy tiner,toluol,xylol, vb. polar gücü yüksek solventler

Uygulama : Boyanacak Metal yüzeyler her türlü yağ, pas ve kirden temizlenmelidir. Yüzey temizliği ve kullanmadan sonra en fazla 4 saat içerisinde Boyama işlemine başlanmalıdır. Süre uzadığı takdirde yüzeye Oksitlenme başlayacağı için malzeme yeniden kumlanmalıdır. Beton ve sıva yüzeyler ise toz, kir ve eski boya artıklarından temizlenir, gerekiyorsa yıkanır, tamamen kurutulur. Yüzey temizliği yapılmış metal veya beton, sıva yüzeyler ise toz, kir ve eski boya artıklarından zımpara veya fırça ile temizlenir, gerekirse yıkanır.

MALZEMENİN HAZIRLANMASI : CERİTEX SOLVENTLİ EPOXY COALTAR BOYA kendi ambalajı içerisinde homojen hale gelinceye kadar karıştırılır. Üzerine 5/1 miktarda sertleştirici ilave edilerek düşük devirde 3-4 dakika karıştırılır. Karışım 5-10 dakika dinlendirildikten sonra kullanılmaya başlar. 1 saat içerisinde tüketilecek kadar malzeme hazırlanmalı ve kullanma sırasında zaman zaman karıştırılmalıdır.

KULLANMA ŞEKLİ : CERİTEX SOLVENTLİ EPOXY COALTAR BOYA; astar olarak kullanılabileceği gibi, direkt olarak da tatbik edilir.Uygulama esnasında ortam sıcaklığının 5-20ºC  olmasına dikkat edilmelidir. Birden fazla kat uygulamalarında katlar arasında 10-12 saat beklenmelidir. Tabanca ile uygulama için tabanca basıncının 15 Mpa (150 Kp/cm2) meme çapının 0.46- 0.58 mm olması tavsiye edilir. Boyanan malzemeler, kimyasal olay gerçekleşmeden (7 gün) mümkün olduğunca fiziksel ve kimyasal etkenlere maruz bırakılmamalıdır.

ÇALIŞMA ŞARTLARI : Boya tatbikatı süresince maske kullanılmalı, iyi havalandırılmış ortamlarda çalışılmalıdır. Yüze ve vücudun hassas bölgelerine temasında bol sabunlu su ile yıkanmalı, göze temas halinde su ile yıkandıktan sonra doktora başvurulmalıdır.

YANGIN TEHLİKE SINIFI : II yanıcı bir malzemedir. Çıplak alevden uzak tutulmalıdır.

SAĞLIĞA ZARARLARI SINIFI :

CERİTEX SOLVENTLİ EPOXY COALTAR BOYA

©2016 Sarıkaya Boya