CERİTEX SOLVENTLİ EPOXY SONKAT BOYA

Tanım : Epoxy reçine esaslı, poliamid ile kürlenen, iki bileşenli, parlak ve sert film tabakası veren, çift komponentli, reaksiyon kurumalı bir son kat boyadır. Bir çok kimyasal madde, yağ, deniz suyu ve pasa karşı son derece dayanıklıdır. Astar ve arakat üzerine uygulandığında mükemmel bir koruyuculuk sağlar.

Uygulama Alanı : CERİTEX  SOLVENTLİ EPOXY SONKAT BOYA, asidik ve bazik ortamlarda, aşınmaya maruz çeşitli sanayii tesislerinde, deniz suyuna yakın rafine tesislerinde, su arıtma ünitelerinde, boru hatları, ünitelerde kolon, ısı değiştirici, tank içi ve dışı, kompresör, termik santraller, makine, transformatör, çelik konstrüksiyonlar, değerli makine ve aletlerde, kimyasal direnç istenen bir çok fabrika ve sanayii tesislerinde; aynı zamanda sıva, beton vb. yapı elemanları üzerine de CERİTEX SOLVENTLİ EPOXY ASTAR üzerine uygulanır. Fiziksel ve kimyasal tesirlere karşı dayanıklıdır.

TEKNİK ÖZELLİKLERİ

Görünüm : Parlak

Renk : Endüstriyel Renk kartelası ve Ral kodlu renkler

Yoğunluk  ( 25 ºC ) : 1,2±0,05 gr/cm³ (renge bağlı olarak) (iki kompenant karışımı )

Katı madde  ( 125 ºC –2 saat ) : Ağırlıkça             % 63±2 (iki kompenant karışımı )

                                                       Hacmen              % 52±1 (iki kompenant karışımı )

Viskozite( 25 ºC ) : 80 KU

Kuruma süresi :   Dokunma kuruması        : 1,5-2 saat

                                 Tam kuruma                   : 10 saat

                                 Kimyasal  kuruması        : 7 gün

                                 İkinci kat uygulaması     : Minimum 8, maximum 24 saat

Uygulama ortamının sıcaklığı ve hava sirkülasyonu ile film kalınlığı kat sayısına bağlı olarak kuruma zamanı değişebilir.

Kuru film kalınlığı : 30-35 mikron

Kapladığı alan : 13 - 15 m² /kg                            (30 mikron kuru film kalınlığında)

                                15 - 17 m²/lt                               (30 mikron kuru film kalınlığında)

Alevlenme Noktası : 21 ºC ‘ den büyük

Depolama şekli ve süresi : Doğrudan güneş almayan serin ve kuru ortamda, ağzı kapalı ambalajında (+5°C ile +30°C) 1 yıl

Karışım Oranı : 4 kısım 1. Kompenant (Epoksi Boya) ile 1 kısım II. Kompenant (Epoxy Sertleştirici) karıştırılarak kullanılır.

Karışım Ömrü : Karışım 20 ºC’de 1 saat içinde tüketilmelidir. Sertleştirici ilave edilmiş ve kullanımdan artmış boyayı, sertleştirici ilave edilmemiş boyanın içerisine dökmeyiniz.

KULLANIM YÖNTEMLERİ :

Uygulama Araçları : Pistole, fırça veya rulo

Uygulama Tineri : Sarıkaya epoxy tiner,toluol,xylol, vb. polar gücü yüksek solventler

Uygulama : Boyanacak Metal yüzeyler her türlü yağ, pas ve kirden temizlenmelidir. Yüzey temizliği ve kullanmadan sonra en fazla 4 saat içerisinde Boyama işlemine başlanmalıdır. Süre uzadığı takdirde yüzeye Oksitlenme başlayacağı için malzeme yeniden kumlanmalıdır. Beton ve sıva yüzeyler ise toz, kir ve eski boya artıklarından temizlenir, gerekiyorsa yıkanır, tamamen kurutulur. Yüzey temizliği yapılmış metal veya beton, sıva yüzeyler ise toz, kir ve eski boya artıklarından zımpara veya fırça ile temizlenir, gerekirse yıkanır.

MALZEMENİN HAZIRLANMASI : CERİTEX SOLVENTLİ EPOXY SONKAT BOYA kendi ambalajı içerisinde homojen hale gelinceye kadar karıştırılır. Üzerine 4/1 miktarda sertleştirici ilave edilerek düşük devirde 3-4 dakika karıştırılır. Karışım 5-10 dakika dinlendirildikten sonra kullanılmaya başlar. 1 saat içerisinde tüketilecek kadar malzeme hazırlanmalı ve kullanma sırasında zaman zaman karıştırılmalıdır.

KULLANMA ŞEKLİ: Daha önceden CERİTEX SOLVENTLİ EPOXY ASTAR ile astarlanmış alan, fırça rulo veya tabanca ile tatbik edilir. Uygulama esnasında ortam sıcaklığının 5-20ºC  olmasına dikkat edilmelidir. Birden fazla kat uygulamalarında katlar arasında 10-12 saat beklenmelidir. Tabanca ile uygulama için tabanca basıncının 15 Mpa (150 Kp/cm2) meme çapının 0.46- 0.58 mm olması tavsiye edilir. Boyanan malzemeler, kimyasal olay gerçekleşmeden (7 gün) mümkün olduğunca fiziksel ve kimyasal etkenlere maruz bırakılmamalıdır.

ÇALIŞMA ŞARTLARI : Boya tatbikatı süresince maske kullanılmalı, iyi havalandırılmış ortamlarda çalışılmalıdır. Yüze ve vücudun hassas bölgelerine temasında bol sabunlu su ile yıkanmalı, göze temas halinde su ile yıkandıktan sonra doktora başvurulmalıdır.

YANGIN TEHLİKE SINIFI : II yanıcı bir malzemedir. Çıplak alevden uzak tutulmalıdır.

SAĞLIĞA ZARARLARI SINIFI:

CERİTEX SOLVENTLİ EPOXY SONKAT BOYA

©2016 Sarıkaya Boya